ERASMUS Ευρωπαικό Πρόγραμμα

Το γνωστό σε όλους ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius μετεξελίχθηκε και εντάχθηκε στο πρόγραμμαErasmus+. Πλέον το συγκεκριμένο πρόγραμμα περιλαμβάνει όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης ενώ δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην ενδοϋπηρεσιακή κατάρτιση των εκπαιδευτικών. Ως εκ τούτου, τα κονδύλια που αναλογούν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχουν περιοριστεί σε σχέση με το παρελθόν και οι επιτυχείς αιτήσεις είναι κατά πολύ μειωμένες. Συγκεκριμένα, μόλις το 24% των αιτήσεων από όλα τα σχολεία της Ευρώπης έτυχαν έγκρισης και οικονομικής επιχορήγησης.
Ένα από αυτά τα σχολεία είναι το Νικηφόρειο 1ο ΓΕ.Λ. Καλύμνου

. Έχει συνάψει συνεργασία με πέντε σχολεία του εξωτερικού: το St. Michael?s Grammar School στο Lurgan της Βορείου Ιρλανδίας, το Jean d? Arc στο Mulhouse της Γαλλίας, το ΒΗΑΚ & ΒΗΑS Oberpullendorf της ομώνυμης πόλης στην Αυστρία, το Friedrich-Engels Gymnasium στο Senftenberg της Γερμανίας και το Istituto Rizza των Συρακουσών. Για τα επόμενα τρία χρόνια εκπαιδευτικοί και μαθητές έχουν κληθεί να αναπτύξουν το έργο «Innovative Digital European Active Learning (i-DEAL)».
Το «i-DEAL» συνιστά ακρωνύμιο των λέξεων: I: Innovative = καινοτόμος, D: Digital = ψηφιακή, E: European = ευρωπαϊκή, A: Active = ενεργός, L: Learning = μάθηση.Φιλοδοξία του προγράμματος είναι μαθητές και εκπαιδευτικοί να εξοικειωθούν (περισσότερο) με τις νέες τεχνολογίες, οι οποίες πρέπει να εφαρμόζονται σε μεγαλύτερο βαθμό για τη διενέργεια του μαθήματος. Για το σκοπό αυτό, έχει εγκριθεί από τη ευρωπαϊκή επιτροπή ειδικό κονδύλιο για την αγορά 10 i-pad.

Μέσω των νέων τεχνολογιών θα επινοηθούν νέες εφαρμογές, θα καταστρωθούν νέες στρατηγικές διδασκαλίας, ώστε το μάθημα να γίνει περισσότερο ελκυστικό αλλά και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της σύγχρονης αγοράς εργασίας. Για το τελευταίο, στόχος του προγράμματος είναι να υπάρξει σύνδεση του σχολείου με την αγορά εργασίας, το σχολείο να τολμήσει ένα άνοιγμα στην τοπική κοινωνία και τις τοπικές επιχειρήσεις και οι μαθητές να εμπλακούν, όσο το δυνατόν, στην παραγωγική διαδικασία.

Με την, έστω και βραχύχρονη, απασχόλησή τους σε τοπικές επιχειρήσεις οι μαθητές θα διαπιστώσουν κατά πόσο το σχολείο τους παρέχει τα κατάλληλα εφόδια και κατά πόσο τους προετοιμάζει ώστε να είναι έτοιμοι για την αγορά εργασίας μετά την αποφοίτησή τους από το Λύκειο. Κατά το δεύτερο και τρίτο έτος του προγράμματος θα ασχοληθούν με τη δημιουργία μίας ?έστω εικονικής- επιχείρησης, προκειμένου να κατορθώσουν να «μπουν» στο πνεύμα της νεανικής επιχειρηματικότητας.

Παράλληλα, με την ανταλλαγή επισκέψεων στα σχολεία του εξωτερικού, με τηνεπικοινωνία μέσω των νέων τεχνολογιών και με τις προγραμματισμένες δραστηριότητες τα παιδιά θα ενδυναμώσουν την ευρωπαϊκή τους συνείδησηΘα ενισχυθεί το αίσθημα της εθνικής ταυτότητας αλλά και θα γίνει αντιληπτό ότι υπάρχουν κοινά σημεία μεταξύ των λαών. Συν τοις άλλοις, με τις συγκεκριμένες ανταλλαγές αλλά και μέσω συνεντεύξεων με συμμαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία,οι μαθητές θα μπορέσουν να συγκρίνουν το εκπαιδευτικό σύστημα των άλλων χωρών με της χώρας τους, να εντοπίσουν τα τρωτά αλλά και τα θετικά κάθε εκπαιδευτικού συστήματος και να προβούν στη σύνταξη μιας από κοινού έκθεσης, η οποία θα παρουσιάζει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν μαθητές και εκπαιδευτικοί ανά χώρα, ενώ θα τολμήσουν να προτείνουν την αλλαγή των εκπαιδευτικών συστημάτων στην Ευρώπη με συγκεκριμένες προτάσεις.

Η εν λόγω έκθεση θα παρουσιαστεί επίσημα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, στο Στρασβούργο, τον Απρίλιο του 2017 από εκπροσώπους των έξι σχολείων, με την παρουσία των ευρωβουλευτών όλων των ευρωπαϊκών χωρών.

Από το σχολείο της Καλύμνου συμμετέχουν 9 καθηγητές/καθηγήτριες και 30 μαθητές/μαθήτριες. Τα παιδιά με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών έχουν ήδη εκπονήσει δύο εργασίες και εργάζονται πάνω στην τρίτη και ουσιαστικότερη, τη δημιουργία μιας ταινίας μικρού μήκους όπου θα παρουσιάζονται οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στην Κάλυμνο.

Η πρώτη συνάντηση των έξι σχολείων έχει οριστεί να πραγματοποιηθεί στις Συρακούσες από τις 25 έως και τις 30 Ιανουαρίου. Από την Κάλυμνο θα μεταβούν τρεις εκπαιδευτικοί και τρεις μαθητές.

Η επόμενη συνάντηση για το 2015 θα πραγματοποιηθεί στην Κάλυμνο, από τις 19 έως τις 25 Απριλίου. Συνολικά τριάντα άτομα, 15 εκπαιδευτικοί και 15 μαθητές από τα πέντε συνεργαζόμενα σχολεία θα επισκεφθούν την Κάλυμνο για να λάβουν μέρος στις προγραμματισμένες δραστηριότητες του σχολείου.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 06 Φεβρουάριος 2015 23:20