Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Από την Κάλυμνο ...στην Ινδία

Από την Κάλυμνο ...στην Ινδία

Το διαδίκτυο δίνει την ευκαιρία στους μαθητές μας να γνωρίσουν συμμαθητές και συμμαθήτριες τους από χώρες εκτός των ευρωπαϊκών συνόρων. Το σχολείο μας ανταποκρινόμενο σε πρόταση συνεργασίας από 3 Λύκεια της Ινδονησίας (SΚΜ Νegeri 2,3 Tanjung Selor, SKM Negeri 2 Tarakan) και to Λύκειο των Ινδιών, Jawahar Navodaya Vidyalaya- Palghar, συμμετείχε σε διαδικτυακή συνάντηση την περασμένη εβδομάδα. Κάθε σχολείο εκπροσωπήθηκε από 10 μαθητές και 1 συντονιστή καθηγητή. Από το 1ο ΓΕΛ συμμετείχαν τα παιδιά της Α Λυκείου: Αλαχούζος Αντώνης, Ασπιώτης Σπυρίδωνας, Γιαννιού Ευαγγελία, Διακομιχάλη Καλλιόπη, Ιακώβου Μαρία, Κασιώτη Ευδοκία, Καλογεράκη Μαριάννα, Καρδούλια Μαρία, Νυστάζου Μαρία, Τρουμουλιάρη Αγγελική.

Στόχοι της συνάντησης ήταν η ανάπτυξη της επικοινωνίας στην αγγλική γλώσσα και η διαπολιτισμική εκπαίδευση:  να γνωρίσουν τα παιδιά διαφορετικούς πολιτισμούς, να σέβονται και να εκτιμούν την αξία του κάθε πολιτισμού, να αντιληφθούν τη σημασία της διαφορετικότητας, να συνειδητοποιήσουν πόσα κοινά μπορούν να έχουν με συνομήλικα τους παιδιά διαφορετικών καταβολών

Όλα τα παιδιά δήλωσαν ενθουσιασμένα με την εν λόγω δράση και εξέφρασαν την επιθυμία παρόμοιες δράσεις να επαναληφθούν στο προσεχές μέλλον. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας με τα συγκεκριμένα σχολεία για τον Μάιο, καθώς πολλά παιδιά από την Ινδία και την Ινδονησία ήθελαν να μάθουν περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τον ελληνικό πολιτισμό και το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Τον ίδιο μήνα σχεδιάζεται διαδικτυακή συνάντηση και με δύο Λύκεια της Βραζιλίας και του Μεξικού. Με όλες αυτές τις συναντήσεις πιστεύουμε πως δίνουμε τη δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες μας να ξεφύγουν από τη ρουτίνα της τηλεκπαίδευσης, να ταξιδέψουν νοερά σε τόπους μακρινούς και να γνωρίσουν (έστω για λίγο) συνομηλίκους τους.

Ευχαριστίες για τη διοργάνωση οφείλονται στους εκπαιδευτικούς Yuli Yani (Ινδονησία), Βalasaheb Chaudari (Ινδίες), Ειρήνη Πουγούνια (Ελλάδα), υποτρόφους του ιδρύματος Fulbright στο πρόγραμμα Διακεκριμένων Βραβείων Διδασκαλίας για το έτος 2020.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 11 Μάιος 2021 10:47