1ο ΓΕ.Λ -Erasmus-Φινλανδία

Το Νικηφόρειο 1ο ΓΕΛ Καλύμνου συνεχίζοντας τη 12χρονη εμπειρία του στα ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus, πραγματοποίησε μία βραχύχρονη κινητικότητα στο Sotungin Lukio στη Vantaa του Ελσίνκι κατά το διάστημα από 26 Φεβρουαρίου έως 5 Μαρτίου 2022.

Η αποστολή αποτελούνταν από 3 εκπαιδευτικούς: Νότα Φράγκου (κοινωνιολόγο), Ιωάννα Χριστοφή (βιολόγο), Ειρήνη Πουγούνια (φιλόλογο) και 9 μαθήτριες και μαθητές της Β’ Λυκείου: Μαρία Ιακώβου, Μαρία Καρδούλια, Καλλιόπη Διακομιχάλη, Πετρούλα Μπαϊράμη, Ελένη Μαγκούλια, Ξανθίππη Μπουρανή, Αντώνη Αλαχούζο, Νικόλα Ζαγοριανό, Δημήτρη Καρακωνσταντή.

Κατά το συγκεκριμένο διάστημα τα παιδιά φιλοξενήθηκαν από οικογένειες Φινλανδών μαθητριών, γνώρισαν το φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα, επισκέφθηκαν μουσεία και έζησαν ως ντόπιοι ενώ ασχολήθηκαν με τη σύγκριση της φινλανδικής με την ελληνική μυθολογία.

Τα παιδιά επικέντρωσαν την έρευνά τους σε θέματα, όπως η δημιουργία του κόσμου, η ζωή μετά θάνατον, χαρακτηριστικά και ομοιότητες των θεών των 2 λαών, στερεότυπα που φέρουν οι θεοί και οι θεές, Σκοπός της έρευνας είναι τα παιδιά να γνωρίσουν πτυχές της μυθολογίας των 2 λαών, να εντοπίσουν ομοιότητες στον τρόπο σκέψης, να αρθούν προκαταλήψεις και να δημιουργηθούν δεσμοί φιλίας ειδικά τώρα σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίοδο για την Ευρώπη. Η παρουσίαση των πορισμάτων της έρευνας πραγματοποιήθηκε στις 4 Μαρτίου στους χώρους του σχολείου και ομολογουμένως εντυπωσιαστήκαμε από το κοινό υπόβαθρο των ελληνικών και των φινλανδικών μύθων.

Η φινλανδική αποστολή αναμένεται να επισκεφθεί την Κάλυμνο κατά το διάστημα 8-14 Μαΐου 2022. Σε αυτό το διάστημα τα παιδιά θα ασχοληθούν με την παρουσίαση επί σκηνής ελληνικών και φινλανδικών μύθων με τη βοήθεια της Θεατρικής Ομάδας Καλύμνου.

Για την άψογη διοργάνωση και φιλοξενία θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη συντονίστρια ευρωπαϊκών προγραμμάτων, κα Tuija Kae, τους εκπαιδευτικούς, κα Ulla Jantti και κο Matti Jussila, και τις οικογένειες που φιλοξένησαν τα παιδιά μας. Πιστεύουμε πως θα ανταποδώσουμε τη φιλοξενία τον Μάιο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους